Haber

Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirilen ABD ve NATO silahlarını İran’a devrettiği iddia edildi

Rusya’nın Ukrayna’daki savaş alanında ele geçirdiği bazı ABD yapımı silahları İran’a verdiği iddia edildi.

Amerikan CNN televizyonunun ABD kaynaklarına dayandırdığı haberde, Rusya’nın savaş alanında Javelin tanksavar sistemleri ve Stinger omuza monteli hava savunma sistemleri başta olmak üzere ABD ve NATO ülkeleri tarafından tedarik edilen çok sayıda silah ve sisteme el koyduğu iddia edildi.

Haberde Rusya’nın bu silahları demonte edilerek incelenmek üzere “tersine mühendislik” için İran’a devrettiği iddia edildi.

ABD kaynaklarının bu tür transferlerin çok fazla olmadığını söylediği iddia edilen haberde, İran’ın bu silahlar üzerinde herhangi bir çalışma yapıp yapmadığı veya bu silahlar üzerinden askeri yetenekler inşa edip etmediğinin netlik kazanmadığına dikkat çekildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya verilen silahların farklı grup veya kişilerin eline geçmemesi ve kötüye kullanılmaması için bir misyon gücü oluşturmuştu.

ABD’li yetkililere göre silahların büyük ölçüde sahada kullanıldığını belirtiyor ancak Rusya’nın savaş alanında kullandıktan sonra elde ettiği silahlar için bir kontrol sisteminin olup olmadığı bilinmiyor.

haberbulanik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu